Mamooo! Koparka kopie pod oknem!! Kupujesz mieszkanie? A wiesz co może być budowane obok?

Bo może za dwa czy pięć lat powstanie tam kolejny budynek.
Tak! na tej łączce co myślisz, że może zobaczysz ją z okna. Tu gdzie wydaje ci się, że rośnie lasek.

Może to dziwne, ale ta wiedza jest dostępna i każdy przy minimum wysiłku może to sprawdzić. Niezależnie od informacji od sprzedającego.

Przypominam sobie takie spotkanie w biurze dewelopera. Gdzie zainteresowanym zakupem okolica się podobała. Nie zapytali jednak co tu może jeszcze być wybudowane. Prosili o pomoc, więc zapytałem. Odpowiedź brzmiała zgodnie z prawdą, że ta firma już tu więcej nic nie będzie budować. Bo nie ma tu więcej swoich gruntów. A co w planie zagospodarowania? A tam dalej? … A tam dalej inna firma będzie budować podobnej wysokości budynki.
I kupili to mieszkanie z wiedzą, że spodziewanego widoku na jezioro to nie będą mieli. Ale bliskość lasu zrekompensowała tę świadomość.

To nie jest żadna wiedza tajemna. Zakup mieszkania to wydatek niemały. Więc warto wiedzieć co będzie w okolicy. Wystarczy wspomóc się googlem i wpisać „plany zagospodarowania olsztyn”. I poszukać informacji o „swoim” terenie. Wymaga trochę zachodu? Jakbym miał kupić mieszkanie to wolałbym sprawdzić, czy obok nie jest planowana 4 pasmowa droga. Chyba, że ktoś takie sąsiedztwo lubi.

Mamy dwa dokumenty określające co może na danym terenie powstać. Nie są to doniosłe działa literatury pięknej. Ale mogą być przydatne temu kto decyduje o miejscu swego zamieszkania na lata. Podstawowym jest plan zagospodarowania przestrzennego. Na stronie olsztyn.eu znajdują się obowiązujące w Olsztynie plany. Ale nie każdy teren ma swój plan. Co wtedy?

Jest taki dokument strategiczny który nazywa się Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania przestrzennego. Brzmi bardzo poważnie, ale jest to miejsce gdzie można odnaleźć wiele istotnych informacji. W części pod tytułem Kierunki … są właśnie informacje bardziej ogólne o przeznaczeniu terenu. No i jeżeli w Kierunkach … teren jest określony jako obszary zieleni to i ma być terenem zieleni. Niezależnie od intencji inwestora. Studium jest teraz aktualizowane, więc mogą pojawić się nowe wnioski.

To samo można też znaleźć w MSIPMO . Jest to – Miejski System Informacji Przestrzennej Miasta Olsztyna. Wystarczy zalogować się jako gość by znaleźć wiele z tych informacji czy w Planie miasta, Planach miejscowych czy Mapie własności.

Nudne ale przydatne przy zakupie mieszkania. Bo wtedy będzie wiadomo czy ta łączka co może być za oknem tą łączką pozostanie.

Scroll to Top